Ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenia turystyczne

Polskie społeczeństwo, z roku na rok jest coraz bardziej bogatsze. Dzisiaj, praktycznie każdy z nas może sobie pozwolić, na wyjazd wakacyjny. Tym bardziej, że oferty biur turystycznych coraz bardziej są dostosowane do naszych potrzeb. Stad też nie powinno dziwić to, że ubezpieczenia turystyczne należą do tych, które są najpowszechniej wykupywane. Wybierając się w podróż, możemy wykupić polisę na życie, na samochód, na bagaż czy zdrowie.

Zacznijmy od ubezpieczenia samochodowego. Jak każdy wie, każdy posiadacz auta, jest zobowiązany do nabycia ubezpieczenia OC. W naszym kraju jest ono obowiązkowe. Za granica, może się jednak okazać, że to ubezpieczenie nie wystarczy do pokrycia kosztów wypadków. Często gdy dojdzie, już do przykrego wypadku za granica okazuje, się, że polisa ta nie wystarcza na pokrycie szkód, co więcej, posiadacze tej polisy, nie będą mogli spokojnie wrócić do domu. Jeśli zdecydujemy się na nabycie Zielonej Karty, unikniemy wszelkich kłopotów finansowych związanych z nieprzewidzianymi okolicznościami. Jest ona między innymi dowodem, że posiadacz ma wykupione obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności Cywilnej. W wielu krajach Unii Europejskiej, ten dokument jest respektowany. Wysokość takiego ubezpieczenia w głównej mierze zależy jednak od pojemności silnika naszego pojazdu. Zależna jest tez od czasu, na który jest wykupiona, czyli od tego, na ile ma obowiązywać, mimo wszystko warto wejść w posiadanie Zielonej Karty.

Rodzaje ubezpieczeń turystycznych

Każde biuro podróży, które zajmuje się sprzedażą wycieczek zagranicznych, powinno też zając się organizowaniem ubezpieczenia. Niestety jest to konieczność, która przekłada się na większe koszty samej wycieczki. Nawet w najlepiej zorganizowanym wyjeździe, może dojść do wypadku. Dlatego warto posiadać zabezpieczenie, ewentualny brak ubezpieczenia turystycznego może nas na narazić na poważne starty finansowe. Ubezpieczenia turystyczne, właściwie można podzielić na dwa główne typy.

Pierwsze z nich to ubezpieczenia obowiązkowe, nabywane na auto. Działa ono na takiej samej zasadzie, jak nasze polskie OC, jest to ubezpieczenie od skutków finansowych wypadku, który sami spowodowaliśmy. Następnie istnieją ubezpieczenia turystyczne, które są całkowicie dobrowolne. Należą do nich między innymi ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, zwane w skrócie NNW, ubezpieczenie na bagaż, ubezpieczenie wycieczki, gdy ta nie dojdzie do skutku, ubezpieczenie od pomocy prawnej, oraz pakiet assistance. Wszystkie te ubezpieczenia można nabyć w jednym pakiecie. Bywa to nawet korzystniejszym rozwiązaniem. W ten sposób, można nabyć ubezpieczenia po zryczałtowanej cenie.

Dzięki temu, że są nabywane razem, nie trzeba troszczyć się o wykupywanie każdego ubezpieczenia z osobna. Towarzystwa ubezpieczeniowe, co więcej zachęcają do skorzystania z tego rozwiązania, dorzucając dodatkową opcję ochronną za darmo.